С обзиром на то да се Инђија својим досадашњим активностима показала да има разумевања за савремене тенденције, а да још увек није основала институцију омбудсмана или нешто слично томе на својој територији, у Општини је организован округли сто на коме су учествовали мр Зоран Лутовац из Фондације Фридрих Еберт, Ружица Жаревац из Београдског центра за људска права, Владимир Пешић - саветник у Народној канцеларији председника Републике и представник кацеларије Покрајинског омбудсмана.
Пошто је институција омбудсмана или народног адвоката релативно нова институција у институционално - правном и политичком систему Србије, Фондација "Фридрих Еберт" је покренула серију семинара на локалном нивоу на којима упознаје чланове локалне администрације и управе, чланове заинтересованих странака, медије, невладине организације и грађане о томе каква је то институција, чему служи, какве надлежности има и нарочито каква је њена улога на локалном нивоу. Ова врста активности доприноси бољем информисању свих заинтересованих, едукацији припадника локалне самоуправе, странака и медија, као и популаризацији ове институције, која има веома важну улогу.
Не само у правном систему, већ и свакодневном животу модерних демократских држава, та установа постоји у преко 200 држава. Србија је, доскора, била једна од ретких држава која није познавала ову институцију у свом правно-политичком систему. У нашој земљи су до сада правним прописима установљени омбудсмани на три нивоа: државе, иако још није изабран први заштитник грађана, на покрајнском нивоу, који је од учесника добио све похвале, и на нивоу локалне самоуправе. Посебну новину Закона о локалној самоуправи представља грађански бранилац, односно општински омбудсман. Свакој општини је омогућено да донесе одлуку којом ће установити општинског омбудсмана, који су до сада на локалном нивоу успоставлејни у Нишу, Крагујевцу, Гроцкој, Раковици, Владичином Хану, Шапцу, Сомбору, Зрењанину, Бачкој Тополи и Суботици.
Највероватније да ће и Инђија имати свог омбудмана, који осим правне струке, иако у свету тај захтев није обавезан, треба да буде у својој средини угледан и особа од ауторитета. Највећи проблеми с којима се сусрећу општински омбудсмани, како се могло чути на округлом столу у Инђији, огледају се у незнању локалних органа власти, али и грађна, о њиховој улози и овлашћењима.
Гордана Умичевић, Дневник